We could not find anything

Listing...
×

Ağva, büyükşehrin kalabalığından sıkılanların hemen yanı başındaki bir kaçamak noktası.

Ağva, büyükşehrin kalabalığından sıkılanların hemen yanı başındaki bir kaçamak noktası. Özellikle kış aylarında, öyle çok da şehirden uzaklaşmadan, gidebileceğiniz hatta hafta sonu kalabileceğiniz en güzel yerlerden.
    Her mevsim bambaşka güzelliklere sahip olan Ağva’da, kış aylarında hele bir de kar yağmışsa manzaraya aşık bile olabilirsiniz. Eğer kuru ya da yağmurlu bir hava da Ağva’daysanız yağmurun yarattığı romantik atmosferde sevgilinizle geçireceğiniz dakikalar, her yerde kızıl yaprakların hışırtısı size unutulmaz bir hafta sonu yaşatabilir.
    Ağva, İstanbul şehir merkezine yaklaşık 97 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Karadeniz kıyısında, oldukça sakin bir tatil kasabası. Üstelik deniz bir yana nehirler de bambaşka renkler katmış Ağva’ya.
    Göksu ve Yeşilçay derelerinin Karadeniz’e döküldüğü yerde zamanla delta oluşunca Ağva’da buraya kurulmuş. Yeşillikler içinde bir kent. Yaz ve bahar ayları dışında kış ve sonbaharın da son yıllardaki vazgeçilmez tatil beldesi. Sadece İstanbul’dan değil, Marmara Bölgesi’ndeki diğer kentlerden de pek çok kişi geliyor Ağva’ya.
    Ağva’nın tarihi ise oldukça eskiymiş. MÖ 7.yüzyıla kadar uzanan tarihi ile bu güzel topraklar, pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış. Bugün hala Ağva’da, Hacıllı Köyü, Kalem Köy gibi yerlerde Romalılara, Hititlere ait kalıntılar ya da surlar görebilirsiniz. 14. yüzyıldan sonra ise buralara Türkmen Boyları yerleşmiş, sonra da Osmanlı Devleti’ne katılmış Ağva. Bugün Ağva’nın yerli halkının, o Türkmen Boylarının çocukları olduğu söyleniyor.
    Ağva’nın sözcük anlamı ise Latincede “iki dere arasına kurulmuş köy” ya da “su” . Gerçekten bugün bile Ağva, ismine layık bir yerleşim. Suyun, mavinin, yeşilin iç içe olduğu şirin bir belde.
    Ağva’da yerleşim kıyı kesiminden biraz daha içeride olduğu için denizi pek de kirlenmemiş. Yaz aylarında oldukça dolu olan kumsalları tertemiz. Denizi ve plajının yanında doğası da yemyeşil ve temiz Ağva’nın. Ağaçlarla kaplı her yan, film setinden kareler kadar büyüleyici.
    Üstelik Ağva’da her mevsim pek çok farklı aktivite de sizi bekliyor. Özellikle de trekking ve balık avlama meraklıları için oldukça ideal bir yer. Hem nehir hem de deniz bulunduğu için her türlü balığı bulabilirsiniz Ağva’da. Eğer “ Ben tutmam ama tadına bakmak isterim.” Derseniz, yine en lezzetli ve taze mevsim balıklarını Ağva’daki restoranlarda yiyebilirsiniz. Doğa yürüyüşü meraklıları içinse günün her saati uygun. İster deniz ya da nehir kenarında isterseniz de ormanlık alanlarda, ağaçların içinde, eğlenceli turlar planlayabilirsiniz.
    Yaz aylarında ise doğa yürüyüşü ve balık avlamanın yanı sıra denizde veya nehirde kano ya da su bisikleti ile gezebilirsiniz. Kumsalda gün boyu güneşin ve denizin tadını çıkarabilirsiniz. Ormanda koşu yapabilir, bisikletle keşfe çıkabilir hatta meraklısıysanız kamp bile kurabilirsiniz bu güzel ve şirin beldede.
    Ağva’nın havası da, şehirden uzak olduğu için, oldukça temiz ve bol oksijenli. Güzel bir hafta sonu kaçamağı ve lezzetli kahvaltılarla güne başlayarak Ağva’da yenilenebilirsiniz. Hatta kumsalında yürüyüş yapmanın bazı romatizmal hastalıklara da iyi geldiği biliniyor. Gün içinde ağaçların gölgesinde güzel bir kahve molası, akşam da denize ve muhteşem manzaraya karşı harika bir rakı balık keyfi… Her şeyi unutacağınız bir kaçamak olacak.
    Ağva’da alışveriş yapmak isteyenler ya da sevdiklerine hediyeler almak isteyenler için de farklı seçenekler var. merkezde bulunan mağaza ve dükkanların yanı sıra Cuma günleri kurulan semt pazarından da alışveriş yapabilirsiniz. Sebze meyvenin yanı sıra beldede yaşayan yerli halkın kendi yetiştirdiği ya da kendi yaptığı organik ürünler de bulabilirsiniz. Doğal ürünlerle yediği bir yemeğin tadını başka hiçbir yerde bulamıyor insan. Ağva’nın merkezinde oldukça eski, yaklaşık 70 yıllık geçmişi olan bir fırın var. Oradan alacağınız sıcacık ekmeklerin kokusunu da tadını da bir daha unutamayabilirsiniz. İsterseniz yiyecek ve doğal ürünler dışında, ünlü Şile bezinden pek çok farklı ürünü satın alabilirsiniz.
    Ağva’nın merkezinden biraz daha uzaklaşarak Hacıllı Köyü’nde bulunan mağaraları ve şelaleleri ziyaret edebilirsiniz. Civar köylerinde bulunan tarihi kalıntıları görebilirsiniz. motorlu teknelerle düzenlenen gezintilere katılabilirsiniz.
    Ağva’da konaklamak için de çok farklı seçenekleriniz mevcut. Kamp yapmak isteyenler dışında çok sayıda ve birbirinden şirin küçük ve butik oteller bulabilirsiniz Ağva’da. İsterseniz nehir kenarında isterseniz de denize yakın tesislerde konaklayabilirsiniz. Üstelik Ağva butik ve küçük otelleri her geçen yıl daha da kaliteli hizmet sunmakta yarış halindeler adeta. Otelinizin bahçesindeki hamakta keyif yaparken ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. İsterseniz teknolojik karmaşadan uzak bungalov evlerde de konaklayabilirsiniz.
    Ağva otelleri doğanın güzelliklerini bozmadan, doğanın her karışına saygı duyarak yapılmışlar. Zaten öyle çok yüksek katlı, her şey dahil konseptte bir otel yok. Ağva otelleri, hafta sonu kaçamaklarının yanı sıra genellikle romantik tatiller ve balayı için de tercih ediliyor. Bence özel günleriniz ve kutlamalarınız için de oldukça ideal bir atmosfere sahip. isterseniz iş toplantılarınız için bile uygun tesisler bulabilirsiniz Ağva’da.
    Kış aylarının vazgeçilmez tatil noktalarından olan Ağva’ya gelirken fotoğraf makinenizi getirmeyi de unutmayın. Günün her dakikası birbirinden güzel kareler yakalayabilirsiniz. Hele de sonbahar ve kış gibi pek çok farklı renk ve tonun bir arada olduğu bir mevsimde, en güzel fotoğrafları çekeceğinize emin olabilirsiniz.
    Ağva otellerinin fiyatları da oldukça çeşitli. Herkesin bütçesine ve zevkine göre otel mevcut. Her mevsim uygun fiyatlı bir konaklama bulabilirsiniz. Güzel bir hafta sonu için bavulları hazırlamaya başlayabilirsiniz…

Ağva Sayfası için tıklayın: www.kucukoteller.com.tr/agva-otelleri.html