×
TR EN
izim bozada 17.03.2015
Bu Bahar İstanbul'da Lale Devri

Ünü yüzyıllar öncesinden İstanbul’dan çıkıp taa Hollandalara kadar yayılan lale, her bahar İstanbul’un tüm bahçe ve parklarını süslüyor. Bu bahar da İstanbul’da kafanızı çevirdiğiniz her bahçe lalelere donanmış. Ayrıca İstanbul’da her bahar, İstanbul Belediyesi tarafından Lale Festivali de düzenleniyor. Özellikle hafta sonu ailesiyle ya da arkadaşlarıyla farklı bir plan yapacaklara duyurulur. Bu baharda, Lale Festivali’ni kaçırmayın.

Sadece bahar aylarında park ve bahçelerde gördüğünüz renkli bir çiçek olmasının yanı sıra lalenin aslında pek çok anlamı da var. Ortadoğu’da lale pek çok mitolojide yer almış ve Divan edebiyatında da bir simge. Söylenenlere göre yaprağın üzerindeki çiğ tanesinin üstüne bir yıldırım düşer ve yaprak yanmaya başlar. Yandıktan sonra da donan yaprak, lale şeklini alır. İşte lalenin ortasındaki koyuluğun da bu yanmadan kaynaklandığı söylenir.

Artık İstanbul’un simgesi haline gelen lale, aslında 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın Hollanda Kralı’na gönderdiği lalelerle Avrupa tarafından tanınmış. Tüm Avrupa’nın hayran kaldığı laleleri, en çok da Hollandalılar beğenmiş. Beğenmiş ki bugün bile dünyanın sayılı lale üreticileri arasındalar.

İstanbul’da lalenin hemen her rengini en güzel peyzajlarla görebileceğiniz yerler, size hafta sonları için güzel alternatifler oluşturabilir. Emirgan ve Beykoz Korusu bu yerlerin başında geliyor. Gülhane Parkı, Yıldız Korusu, Büyük ve Küçük Çamlıca Koruları da bu rengârenk şöleni izlemeniz için diğer güzel alternatifler. Haydi, iyi gezmeler size.

İstanbul Otelleri