We could not find anything

Listing...
×

Dalyan Kamarca House Hikayesi ve Gurme Mutfağı Hakkında

KAMARCA HOUSE HOTEL - Dalyan, Muğla

'' Kamarca, harikalığı mekanında barındıran bir yemek masalıdır '

Kamarca'da keyifli odalar, doğanın nimetleri, sürprizlerle bezeli düzenlemeler karşısında mutfak; şımarık, evin gözdesi konumunda bulunuyor. Otel sahibinin ev yemekleri ile başladığı serüveni, yurt dışından sonra bu şirin küçük otelde devam ediyor. Şimdi o lezzetli yemeklerini misafirleri için hazırlıyor. İşte tam da bu sebepten Kamarca House Otel, size evinizin konforunu ve samimiyetini veriyor.

Bu güzel otelde yeni tatlar denemeye hazırlıklı olun. Taş fırında pişen ekmekler, güvece yerleştirilmiş kekikli kuzu kol, taze keçi peynirleri… Bitki çayı olarak bilinen adaçayı Kamarca mutfağında sihirli formülüyle biçim değiştirip buzlu bardaklarda ‘Adavoda’ olarak ikram ediliyor. Kamarca’da sabah kahvaltıları da şölensi bir hava yaratıyor.

Unutulmaz bir tatil için adresiniz, Kamarca House Hotel…

KAMARCA ROPORTAJI:

Zamanımı çocuklarımı yetiştirmek için kullanıyordum, bir gün geldi ki büyümeye başladılar, artık onlar bana bazı şeyleri öğretir duruma geldiler. Çocuklarımın beni yetiştirmesi fikrine alınıp ‘ev yemeklerine iş konsepti’ nasıl giydiririm diye düşündüm. Biraz da muzurluktan tabii. İnsanın reklamcı bir kardeşi olunca kendisini tarif etmesi pek zor olmuyor. Onun lansman başarısıyla hala evde otururken kendimi birden catering sektörünün içinde buldum. Kendi evimde ev hanımı değildim artık. Hom edition malzemelerle seçkin küçük işletmelere ziyafet tadında yemekler hazırlıyordum. Zamanla evlerden ve organizasyonlardan da talepler gelmeye başladı. Müşteri memnuniyetim tam olsa da benim memnuniyetsizliklerim başlamıştı. Ev, ekipmanlar ve hayat derken kendi olanak çapımın hayli dışına taşmıştım.

Galiba küçük çaplı bir namda salmış olmalıyım ki aldığım profesyonel iş tekliflerini kabul ederek birkaç saygın restoranda çalışma olanağı buldum. Kendimi geliştirdikçe işin rengi de canlanmaya başlıyordu. Mobil bir mutfakla rally organizasyonlarında ülke / ülke dışı etaplarda toz toprağın arasında romantik masalar kurma deneyimi de kazanmaya başlamışken keyifli bir kırılma daha yaşadım.

Çocuklarım üniversite okuyacaklardı ve bu USA’da gerçekleşecekti. Nitekim gittik. Onlar okulda ben yalnızlıkta derken yemek kokuları hala burnuma geliyordu. Küçük bir araştırma sonrasında Amerika’da da restoran işletme olanağı buldum. Türk mutfağındaki doygunluğu dünya mutfağı için de yaşamak adına her türlü öğrenme mecrasını kullandım.

Ustalık günlerini heba etmemek için Türkiye’ye döndüğümde Kamarca House Hotel’i açtım Otelim bana lezzet düşkünü konuklar sağladığı kadar araştırmacı yanımın durmamasını da sağlıyor. Bir tür dene – denet – haz duy üçlemesi yaşamama neden oluyor. Genel anlamda farklı mutfakların özel lezzetlerini kendi yarattığım reçetelerle harmanlarım. Kimi zaman da var etme tutkuma yenik düşüp kendimin de bilmediği yollara saparak kendimi şaşırtırım. İşin eğlenceli ve tatminkar tarafı da bu bence. Özgünlüğe aralanan her kapı mutlak bir beğeniyi de beraberinde getiriyor benim mutfağımda…

Bir de çocuk kalan yanım var; malzemelerle oynamayı çok seviyorum. Bu oyunlar rafine lezzet peşinde koştuğum tüm zamanlarımı kapsıyor. Hele ki anında demeler, akılda yemek pişirmeler beni daha da tetikliyor. Kusurlu yanım oyunculuğum olsa gerek, klasikleştirdiğim bir iki menü dışında mutfağım evrenle birlikte dönüp duruyor.

Kamarca'da keyifli odalar, doğanın nimetleri, sürprizlere bezeli düzenlemeler karşısında mutfak; şımarık, evin gözdesi konumundadır. Yaşayan insanıyla –bu kendim oluyorum galiba- öyküsünü sunan bir oteldir. Kendi özellikleri kadar konuklarının da kendilerini çok özel hissetmesiyle öne çıkar.

Kuraldır, kaçınılmazdır, kendi alış-verişimi kendim yaparım. Bölge itibarıyla şanslıyım, civarda harika Pazar yerleri kuruluyor. Etlerimi ve deniz ürünlerini özellikle kendim işlerim, marinelerini yaparım, sonra onlarla birlikte ben de dinlenirim tabii. Ara sezonlarda bir haftadan az olmamak kaydıyla yemek dersleri verip, bilgilerimi paylaşıyorum. Katılımcı konuklar kadar benim için de eğlenceli oluyor. Taş fırında pişen ekmekler, güvece yerleştirilmiş kekikli kuzu kol, taze keçi peynirlerini fümelemek genellikle eğitimdeki en heyecanlı bölümler oluyor.

Sıcak bitki çayı olarak bilinen adaçayı Kamarca mutfağında sihirli formülüyle biçim değiştirip buzlu bardaklarda ‘Adavoda’ olarak ikram ediliyor. İlk kez denenen şeylerdeki olumlu şaşkınlıklar olağandır elbet. Ancak Kamarca’dan ayrılırken fırsat bulup yiyemediği çikolatalı parfesini bir yıl sonrasına rezervasyon defterine kaydettirip peşin ödeme yapılması beni de şaşırtıp çok mutlu ediyor.

Kamarca’da sabah kahvaltıları da şölensi bir hava yaratıyor. Kahvaltı etmek için hemen uyuyalım sabah olsun diyen konuklarım var. Kahvaltı neredeyse kişiye özel hazırlanıyor. Kahvaltı öncesi ‘günaydın’dan sonra kurulan cümleler genellikle ‘Eski kaşarlı yada taze lorlu sahanda yumurta mı?, İspanyol omleti mi?’ gibi sorulardan oluşuyor. Konukların özel durumları yada tercih sebepleri asla atlanmaz. Şekersiz – yağsız – tuzsuz - …. Nasıl istiyorlarsa yemekleri öyle hazırlanır ve sunulur. Tüm servis takımları farklı bir incelikle seçilir ve reklam fotoğrafını çağrıştırır bir sunumla oturulur masalara.

Tabi ara sezonlarda düşünmek için zaman da buluyor insan. İşte bu düşünceler sonrası ortaya çıkan bir lezzet: Dil balığının çok özel bir balık olduğuna inanırım. Bilinenin dışında yanlarının olduğu keşfe açık görünürdü bana. Böylesi tetikleyici bir balık için çalışmaya başladım. Sayısız reçete ve pişirme tekniği denedim. Güvendiğim test pilotlarıma denettim. Sonunda farklı ve harika bir Dil Balığımiz olmuştu. İsim babası da Muğla Bozüyük’deki ikinci otelimiz Kamarca’nın sahibi olan kardeşim Celal Erciyes idi… Sonuçta marka yaratmayı bilen, iyi bir reklamcıydı… Böylelikle adı ‘DİLBAZ’ oldu…

Kontak Kişi : Kamer Mumcuogullari

Telefon 1 : 252 2844517
Telefon 2 : 532 2839001
Web Adresi : www.kucukoteller.com.tr/kamarca-otel
Adres :
Tepearası Köyü, Ada mah. No:29 Dalyan, Muğla
 
Denize Mesafe : 8 km
Havaalanına Mesafe : 24 km

Yol Tarifi  Muğla Köyceğiz  Fethiye Karayolundan : Yuvarlakçay köprüsünden sonra , Eski Dalyan yolu üzerinde