×

Edirne Hotels


Edirne is a city located in the northwestern part of Turkey, close to the borders of Greece and Bulgaria. It is the capital of the Edirne Province and is situated on the banks of the Maritsa River. The city has a rich history, having been the capital of the Ottoman Empire for a brief period in the 15th century.
Some of the notable attractions in Edirne include:
    Selimiye Mosque: The Selimiye Mosque is one of the most famous landmarks in Edirne. It was built in the 16th century and is considered one of the greatest works of the Ottoman architect Mimar Sinan.
    Edirne Palace: The Edirne Palace was the residence of the Ottoman sultans during the 15th century. Today, only a few ruins remain, but visitors can still explore the remaining parts of the palace.
    Eski Mosque: The Eski Mosque is a historic mosque in Edirne that dates back to the 14th century. It is known for its intricate tile work and unique architectural design.
    Grand Bazaar: The Grand Bazaar in Edirne is a traditional marketplace where visitors can buy a variety of goods, including textiles, jewelry, and handicrafts.
    Sarayiçi: Sarayiçi is a historic district in Edirne that features traditional Ottoman architecture and narrow streets. It's a great place to wander around and explore the city's rich history.
    Balkan War Museum: The Balkan War Museum in Edirne is dedicated to the history of the Balkan Wars that took place in the early 20th century. It features exhibits and artifacts related to the wars and their impact on the region.
Overall, Edirne is a city that offers a range of attractions for visitors to explore. Whether you're interested in history, architecture, or culture, there's something for everyone in Edirne.

More
×
Price range
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Advanced Search{ $class.adwords->Write(1) }
 
See Details
{{hotel.zone}} Center: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
Concept: {{ hotel.nasilbiryer }}
Guest Rating
{{hotel.avarage}}
Program Partner
Special Offer
{{hotel.specialoffers}}
Click for deals
{{hotel.fiyat_min.discount}}% discount
{{hotel.fiyat_min.total}} {{hotel.fiyat_min.price}} EUR
Closed Now

Properties Listing

Sıkça Sorulan Sorular

Edirne bölgesinde manzarası ile dikkat çeken oteller hangileridir?

Vakti zamanında Rüstem Paşa'nın kervansarayı olan Taşodalar Hotel, şimdilerde kişiliği olan tarihi bir yapı olarak konuklarını ruhundan ve zarafetinden ödün vermeden, konforlu ve otantik odalarında ağırlıyor. Hava karardıktan sonra Selimiye'nin görüntüsü büyülü bir sahne gibi parlıyor...

Edirne bölgesinde aileler için en uygun oteller hangileridir?

Hotel Edirne Osmanlı Evleri, hakiki bir eski zaman evi. Konukseverlik içten.

Edirne bölgesinde olan otellerin ortalama fiyatları nedir?

Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Edirne bölgesindeki hangi oteller güzel kahvaltı servisine sahip?

Mihran Hanım Konağı Anadolu usulü, çeşidi bol serpme kahvaltı sunuyor.

Edirne bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?

Keşan Havaalanı Edirne'ye 122 km uzaklıkta. Sayfamızdaki tavsiyelerimizi inceleyebilirsiniz.

Edirne bölgesinde merkeze yakın oteller hangileri?

Mihran Hanım Konağı Edirne gibi harikulade güzel bir tarihi kentin göbeğinde.

Edirne bölgesinde bulunan yetişkin otelleri hangileridir?

Hotel Edirne Osmanlı Evleri, meydana 1 km uzaklıkta eski usul bir konak. Yöreye ve tarihe saygılı kişiler tarafından işletiliyor. Restoranlarındaki lezzetleri de muhakkak tatmalısınız.

Edirne bölgesinde Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi yakınlarındaki oteller hangileridir?

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi meydana yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunuyor. Tavsiye ettiğimiz otelleri sitemizden inceleyebilirsiniz.

Edirne bölgesinde Mecidiye Köprüsü yakınlarındaki oteller hangileridir?

Mecidiye Köprüsü 19.yüzyılda Meriç Nehri üzerine yapılmış. Etrafında oturabileceğiniz keyifli kafeler bulunuyor. Tavsiye ettiğimiz otelleri sitemizden inceleyebilirsiniz.

Edirne bölgesinde Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi yakınlarındaki oteller hangileridir?

Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi 16. yüzyılda, Mimar Sinan tarafından, müthiş bir estetik ve teknik kusursuzluk ile yapılmış. İnce ve zarif dört minaresi olan cami, dünya mimarlık tarihinin literatüründe de şaheser olarak nitelendiriliyor. 2011 yılından beri de UNESCO Dünya Mirası Listesinde. Tavsiye ettiğimiz otelleri sitemizden inceleyebilirsiniz.

Add to Favorites
Favorites