View On Map
Filters
Hotel Facilities
Show More (14)
Show Less
Where are you going?
Check-In
18.07.2024
Check-Out
19.07.2024
Guest
2 guest

Bülbül Yuvası Hotel, +12

4.4 · Great · 55 reviews
Bülbül Yuvası Otel, Foça Izmir | Small & Boutique Hotels
Against a magnificent view in the historical region, a jacuzzi in two rooms and a Turkish bath in one room are prepared.
Getting the best price
4.5 · Great · 2 reviews
Griffon Hotel, Foça İzmir Small & Boutique Hotels
Getting the best price
5.0 · Great · 1 reviews
La Petra, Foça İzmir Small & Boutique Hotels
Getting the best price

Navalia Hotel

4.3 · Great · 3 reviews
Navalia Hotel, Foça İzmir Small & Boutique Hotels
Getting the best price

Foca Hotels

Foça is 70 km. away from north - east of İzmir, is one of the most important centers amongst the 12 Ion cities, established at Aegean coasts by Ions. Foça, besides its historical and archeological importance, is a mythological settlement whose name is mentioned in Homeros epic. History One of the most important centers, established by Ions, who have established numerous settlements there, including Smyrna, and who are escaped from Dor invasion of Greece, is Foça. Antic Foça city, included by 12 Ion union, is at the Aiolis region. Foça, who took Antic city Phokaia name from "seals", was an important harbor and had an important naval forces at their era. Foça, had established colonies in cities at eastern costs of Marsala and Spain, Velia near Pastum and Alain of Corsica with its naval fleet. Foça had lived Persia, Alexander the Great, Genevians and Ottoman eras. Phokaia city, which had entered into development period, beginning from 7th century B. C., had shown great improvement in sailing according to "Father of History", Heredot. Phokaians, who were using fast ships with 50 shovels and 500 passenger transportation power, were the first Helens who go for long sea voyage. They have introduced Adriatic Etruria, İberia and Tartessos to Helen world. Climate: Totally Mediterranean climate is reigning in Foça. It passes as hot and dry during summers and warm and rainy during winters. It takes a windy sea weather from three sides. Average temperature of summer months is 26 degrees, and its sea water temperature is 22 degrees. Hottest months of summer are July and August.

Frequently Asked Questions

Which hotels stand out with their views in the Foça region?
Lola 38 Hotel zarif dekorasyonu ile mest ediyor! Denize karşı uyanmak da bonusu tabii.
What are the average hotel prices in Foca region?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
What are the best hotels in the Foça region that you can recommend?
Griffon Hotel, vakti zamanında bir zeytinyağı fabrikası iken başarılı bir restorasyondan geçerek 17 odalı şık bir otele dönüştürülmüş. Değişik bir atmosferi var.
What are the best hotels near the airport in Foca?
Adnan Menderes Havalimanı Foça'ya 86 km uzaklıkta bulunuyor. Sitemizde tavsiye ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.
Which hotels are close to the center in Foça region?
La Petra Hotel 19. yüzyıldan kalan yapı, bir dönem Türk ve Yunan ordusu tarafından kışla olarak da kullanılmış. Taş odaları modern dekorasyonla tamamlanmış. Kapının önü deniz. Gün batımında kordon boyunda yürümek müthiş bir keyif veriyor.
What are the options for renting villas and chalets in the Foça region?
Sitemizde tavsiye ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.
Which are the adult hotels in the Foça region?
Bülbül Yuvası Otel son derece keyifli, şık ve konforlu bir biçimde tezyin edilmiş. Her ayrıntısı müthiş bir kusursuzluk hakimiyetinde.Odalarının her biri ayrı: birinin hamamı, diğerinin jakuzisi ve deniz manzarası var.
What hotels are near Sazlıca Beach in Foca?
Sazlıca Plajı Foça'nın merkezine 15 km uzaklıkta bulunuyor. Tavsiyelerimize sitemizden ulaşabilirsiniz.
What hotels are near Kybele Open Air Temple in Foca?
12 İyon kentinden biri olan Foça, irili ufaklı adacıklarla çevrili koyun kenarında kurulmuş. Antik dönemdeki Phokaia adı bu adacıklarda yaşayan foklardan geliyor. Kybele Açık Hava Tapınağı'nda ; Anadolu tanrıçası olan Kybele 'nin farklı boyutlardaki heykelleri ve kabartmaları bulunuyor. Yel değirmenli tepede ve İncir Adası'nda da Tanrıça Kybele’ye ait kutsal alanlar var. Görülmeye değer.
What hotels are near Siren Rocks in Foca?
Rivayete göre vücutları kuş, başları kadın olan Sirenler; rüzgarın uğultusuyla yaptıkları büyülü müzik ile gemicilerin rotasını şaşırıp, kayalara çarpmalarına neden olurmuş. Bu muntazam volkanik kayalıkları tekne gezileri ile ziyaret edebilirsiniz.