×
Jerveni Cave Hotel, Mustafapaşa
Yukarı Mah Zafer Cad. No: 17 Mustafapaşa Kasabası Ürgüp - Nevşehir Map
5.0 / 2 Comment

’Benim yaşadığım diyarda, insanlar ve periler bir arada yaşarlar peri bacalarında… Gökyüzünde kelebekler gibi uçuşan rengârenk balonlarla uçar insanlar… Hâlâ mağara evlerde konaklıyor insanlar, tarih, doğa ve kültürel değerler birlikte nefes alırlar; benim coğrafyamda...'

Kapadokya'da, bu güzellikleri size yaşatacak eviniz Otel Jerveni'de. Nevşehir'e 20 km,Ürgüp'e 5 km uzaklıkta; Eski rum köyü Sinasos, - Mustafapaşa da konumlanmış olan Otel Jerveni, Sinasos'un merkezinde tarihi Maraşoğlu Köprüsü'nün yanında bulunan yeraltı şehrinin küçük bir parçası olup; odaları on bin yıllık geçmişine dokunulmadan, günümüz şartlarına uygun konfor anlayışıyla tasarlanmıştır.

Ev Sahibi Diyor ki; Bir zamanlar Rumlarla Türklerin bir arada yaşadığı bu kasabada kiliselerin çan sesleriyle camilerin ezanları birbirine karışır, kucaklaşırmış. Lozan Antlaşması gereğince 1924'te yapılan mübadeleyle, Mustafapaşa'daki Ortodoks Rumlar Yunanistan'a, Yunanistan'ın Kastorya bölgesindeki Jerveni köyünde yaşayan Müslüman Türkler ise Sinasos / Mustafapaşa'ya yerleştirilmiştir. Mustafapaşa'ya gelen mübadillerin özgün kültürü ve yerel dili oldukça korunmuş biçimde günümüze kadar ulaşmıştır. Günümüzde Mustafapaşa Türkçe yanında hâlâ Makedonca'nın da konuşulduğu; farklı geleneklerin yemeklerle, türkülerle, oyunlarla capcanlı sürdüğü bir yerdir. Günümüzden nüfusunun çoğunluğu Jerveni mübadillerinden oluşan Mustafapaşa' da yaşayan bir mübadil torunu olarak, Mustafapaşa dan giden ve gelen mübadillerin anılarını yaşatmak isteğiyle; otelimizin ismini, dedelerimizin hayatlarının yarısını geçirdikleri ve dillerinden hiç düşürmedikleri o masal köyleri olan Jerveni koymak istedim. Otelimizin odaları ise isimlerini Jerveni köyünün bağlı olduğu Kastorya'dan ve civar köylerden aldılar. Otelimizin bir köşesinde açmış olduğumuz küçük mübadele müzesinde dedelerimizin ve ninelerimizin yanlarında getirdikleri evrak, kılık kıyafet ve ev eşyaları sergilenmektedir. Dileyen konuklarımız yöresel yemeklerin ve mübadil yemeklerinin yapıldığı mutfağımızda değişik lezzetleri tatma imkânı bulacaklardır.

Less
Read More
Rooms
Hotel Facilities
  • 7/24 Reception
  • Bar-Cafe
  • Baby Cot
  • Safe Deposit Box
  • Minibar
  • TV
  • Satellite TV
  • Fireplace In The Hotel
  • Ecological Hotel
Map - Location
More Info
Distance to sea:
No sea
Distance to airport:
No airport
Distance to city center:
No city center
Season:
1 January / 31 December
Guest Reviews
5.0 / 2 Comment
5
Guleryuzlu personeli, muhtesem ev sahipligi ile Sureyya hanima ve Huseyin Bey'e ne kadar tesekkur etsek az. Temiz ve kaliteli hizmet aliyor ve gercekten otelde degilde kendi evinizde kadar rahat bir tatil yapiyorsunuz. Tesisin konumu guzel ve rahat ulasilabilir. Odalari genis konforlu ve temiz. Hotelin icineki kucuk muze cok anlamli ve hos bir fikir. Tek uyarabilecegim konu benim gibi kapali yerde kalmayla ilgili sikintiniz var ise penceresi olmayan magara odalar biraz sizide bunaltabilir. Ama odalar cok guzel. Ailece kalabileceginiz konforlu odalar. Fiyatlari uygun. Kesinlikle guleryuzlu guzel bir hizmet alacaksiniz . Tekrar gidersem eger kesinlikle tercih edecegim bir mekan.
5
01.04.2015-03.04.2015 tarihleri arasında konakladığım jerveni hotelde çok güzel 2 gün geçirdim. sahibi süreyya hanım çok güler yüzlü samimi bir hanımefendidir. sanki kendi evinizde olduğunuzu hissettirmektedir bu yüzden her gittiğimde orada kalmayı tercih ediyorum. jakuzili odayı tavsiye ederim. gayet temiz bir oteldir. mustafapaşaya gidicek çiftlere jerveni cave hoteli tavsiye ederim
Add new comment
( 0 to 5 )

Your comment sending. Please wait.
Comment sended. Its will display after confirmed
Book
Season: 1 January / 31 December
Dear Visitor
Welcome to our Hotel Page, If you need help, please contact us via phone or the booking inquiry form. Thank you!
Other Hotels
Kucuk Oteller
Add to Favorites
Favorites