×

İlkan and Üzeyir settled in Şirince due to the population exchange between Turkey and Greece. It has been a long time since they left their grandfather’s property in Thessaloniki and came to the Greek village of Kırkınca (now Şirince). İlkan Gülgün went into the tourism business in 1999, and later on his brother Üzeyir and his spouse Dilay joined him in his endeavor.

Kırkınca Homes have been inviting guests to witness the miracle created by nature and history, to relax, and to have fun since 1999. Surrounded by treasures like Ayasuluk Castle, the House of the Virgin Mary, the Church of St. Jean, İsabey Mosque, and Slope Houses, Şirince Village is full of magnificent nature and activities to make guests unaware of the passing of time. Guests will feel as comfortable as if they were born and raised here, with rooms designed for a perfect vacation, a pool surrounded by lush greenery, and delicacies like Kırkınca kebab, noodles with walnuts and cheese, and boiled thistle.

Less
Read More
Rooms
Hotel Facilities
  • 7/24 Reception
  • Garden
  • Bar-Cafe
  • Historical Building
  • Coffee-Tea Pot
  • Safe Deposit Box
Map - Location
More Info
Distance to sea:
No sea
Distance to airport:
Adnan Menderes - 85KM
Distance to city center:
Şirince - 10M
Season:
1 January / 31 December
Guest Reviews
4.8 / 5 Comment
4
I stayed with you earlier this year with three friends and we would like to book again for May next year. You may remember me as I left a credit card in the room and you very kindly met me in Selcuk to return it. I was extremely grateful for that. We would however prefer three beds rather than sharing. Do you have a room with three singles beds or maybe one of your cottages? I look forward to hearing from you. With kind regards Maureen
5
Benim yolum düşmüştü iki yıl önce...Çok güzeldi..
5
Sahane!!! burda olmak istiyorum yakın bir zamanda...
5
şirince o kadar mükemmel bir yer ki... gidipte oraya aşık olmamak çok zor. hele bir de kırkınca 'da kalıyorsanız tatiliniz süper geçiyor. ilkan ve üzeyir'in misafirperverliği de kırkınca nın artılarından...odalar mükemmel.hele defne oda süper...ayrıca üzeyir sıcak şarabı, üzeyir şurubu ve üzeyir müzikleri :) ortamı daha da güzel kılıyor. değişik ve süper bi tatildi. bi daha geldiğimde yüzsüzlük yapıp şurup talep edebilirim üzeyir bey haberiniz olsun. kısaca her şey çok güzeldi. derler ya reklamın en iyisini müşteri yapar diye, üzeyir ve ilkanın misafiri olark, o ortamı yaşayan biri olarak yorumum şu; gidin ve orayı mutlaka görün.
5
tek kelimeyle harikasınız.şirince'nin güzelliğinin yanısıra, bukadar değişik bi mekanda bukadar konuksever, içten insanlar tarafından ağırlanmak ayrı bir güzellikti. bir gün kalmamıza rağmen hayatımda geçirdiğim en güzel tatildi.herşeyin tadı damağımızda kaldı..gül odanın şirinliği, sıcaklığı; aysel ablanın muhteşem şerbeti, terasın manzarası, bu manzara eşliğinde yapılan kahvaltı....daha sayamadığım bir çok şey...herşey çok keyifliydi..KIRKINCAda daha keşfedecek çok şey var..sizden vazgeçmek çok zor. hep böyle kalın
Add new comment
( 0 to 5 )

Your comment sending. Please wait.
Comment sended. Its will display after confirmed
Book
Season: 1 January / 31 December
Dear Visitor
Welcome to our Hotel Page, If you need help, please contact us via phone or the booking inquiry form. Thank you!
Other Hotels
Add to Favorites
Favorites