×

Surrounded by mountains and forests, this hotel is situated 2 km from the Mediterranean Sea shores. It features an outdoor pool with sun loungers and a Turkish bath. Free Wi-Fi is accessible in all areas.Tastefully decorated rooms at Petunya Konak Hotel include a flat-screen TV, minibar and a private balcony with nature views. Complimentary tea/coffee making facilities, air conditioning and safety deposit box are provided. Bathroom comes with free toiletries and a hairdryer.The hotel’s restaurant serves lunch and dinner in à la carte style. A breakfast buffet is offered each morning. There is also a local market 50 metres from the property.Guests can relax in the sauna or massage room. Room service, laundry and ironing are available. Public buses going to the town centre and seaside passes by the hotel.Dalaman Airport is 102 km from Petunya Konak Hotel. A shuttle service can be arranged on request at an additional fee.

Less
Read More
Rooms
Hotel Facilities
  • 7/24 Reception
  • Garden
  • Bar-Cafe
  • Coffee-Tea Pot
  • Air Condition
  • Restaurant
  • TV
  • Car Park
  • Satellite TV
  • Fireplace In The Hotel
Map - Location
More Info
Distance to sea:
(İçmeler) 3KM
Distance to airport:
Dalaman - 105KM
Distance to city center:
İçmeler - 3KM
Season:
1 January / 31 December
Guest Reviews
4.4 / 7 Comment
5
Yumuşacık havlular, mavi yoğunlukta huzurla döşenmiş odalar ve odalardaki şirin mi şirin balkonlar, güzel bir suyu olan havuz, kısacası hersey çok mükemmel ve huzurlu ??
4
Ev sıcaklığı var ince ayrıntılar ve tasarım göz dolduruyor. Doğa ile iç içe olması ve otelin sakinliği ayrı bir huzur verdi. Tavsiye ederim.
5
Marmaristeki en kaliteli otellerden biri. Şık ve rahat odaları var. Yaz kış gelinebilir.
4
Temiz, kaliteli ve şık...Marmaris'te hizmeti ve kalitesiyle şehir otelciliğini aratmayacak ender otellerden biri...
5
İstedigim temiz yumusak havlular ve rahat temiz bir yatakti fazlasini buldum cok mutlu oldum. cok sevdim ben bu oteli de.
4
Eşimle sadece bir günlüğüne kalmayi planlayarak gittiğimiz konak petunyaya bayıldık ve 5 günlük tatilimizi burada tamamladik. Otel bu yaz el değiştirmiş ve tavaninda tahta oymalara kadar ince düşünülerek en baştan zevkle döşenmiş, hersey yepyeni tertemiz.. icmelerin sessiz sakin bir köşesinde dağ manzaralı huzur dolu bir yer..sabah verilen serpme kahvalti degme restoranlara tas çıkartacak kalitede..personelin insani sıkmayan ilgisi, odaya her sabah koyulan taze çiçekler, meyve ve ücretsiz cay kahve.. Küçük detaylarla insanları mutlu etmeyi biliyorlar.. otelden ayrılırken yolda icmemiz icin suyumuzu bile verdiler. . Biz burayi çok sevdik, tavsiye ederiz..
4
Konum itibariyle harika bir otel. Oksijeni bol, her yer yemyeşil. Sabah kuş sesleriyle uyandığınız tam bir konak. Hizmet sınırsız, otel sahibi Adnan Bey in misafirperverliği tüm çalışanlara yansımış. A LA cARTE Restaurant muhteşem lezzetleriyle taktire şaen. Kahvaltıda çeşitlilik başka bir güzel. Biz 3 gün bebeğimizle birlikte rahat rahat kaldık. Ayrılma vakti geldiğinde de otelden zor koptuk. Kalite arayanlara şiddetle tavsiye ederiz.
Add new comment
( 0 to 5 )

Your comment sending. Please wait.
Comment sended. Its will display after confirmed
Book
Season: 1 January / 31 December
Dear Visitor
Welcome to our Hotel Page, If you need help, please contact us via phone or the booking inquiry form. Thank you!
Other Hotels
Kucuk Oteller
Add to Favorites
Favorites