We could not find anything

Listing...
×

Occupying a beautifully restored Ottoman townhouse dating back to 1891, this intimate hotel offers traditional-style accommodation in the Şekeroğlu Quarter of Gaziantep, the city's historical and cultural centre. Asude Konak Hotel has 5 individually decorated rooms that combine period atmosphere with modern amenities. They all come with air conditioning, mini fridge, TV and free Wi-Fi. The restaurant of Asude Konak Hotel serves delicious local cuisine. Some of the rooms of the townhouse serve as a museum of the old Turkish way of life. Close to the Asude Konak you will find many tourist attractions, such as Gaziantep Castle, Naib Turkish Bath, Tahtani Mosque and Bakırcılar Bazaar. Gaziantep Airport is approximately 20 kilometres away.

Read More
Rooms
Hotel Facilities
 • 7/24 Reception
 • Dinner
 • Garden
 • Historical Building
 • Bed & Breakfast
 • Air Condition
 • Room Service
 • Restaurant
 • Free Newspaper
 • Satellite TV
 • Wireless Internet
 • Kids & Family Hotel
Map - Location
More Info
Distance to sea:
No sea
Distance to airport:
No airport
Distance to city center:
No city center
Season:
1 January / 31 December
Guest Reviews
4.9 / 7 Comment
5
Tarihi dokusu buyuleyici,inanılmaz keyifli,yemekleri de bir o kadar leziz.
5
Cok güzel otantik bi yer, yemekleri cok leziz sahipleri ayrı güzel insanlar :) şehirin en güzel butik oteli:)
5
Burda ikinci kalışım.Burak hala para istemedi.Param yok diyince de yemek ısmarladı.İşte böyle bir müessese burası.
5
Sehrin yeni yuzune bakip eskimeyen tarihi Osmanli Konaginda yoresel kezzetlerin tadini cikarin :)
4
Kendinizi evinizde hissedebileceğiniz,yöre kültürüne sahip çıkan,bilgili ama mütevazi bir ailenin,binbir uğraş vererek ortaya çıkardığı enfes bir konak. Güzel bir hafta sonu yaşattıkları için,Jale hanıma,Çağatay beye,Mustafa'ya çok teşekkürler.Bora kardeşimle tanışmak da çok güzeldi.
5

Standart ve lüks Otellerin rutin sistemlerinden uzak, kendinizi evinizde hissedecek bir ortam arıyorsanız şehrin arka sokaklarındaki saklı, sakin ve çok samimi bir eviniz olarak düşüneceğiniz Asude Konağ ı tercih edeceksiniz.  Antepte düzenlenen fuarda Şirket olarak katıldık, fuar yorgunluğunu atmak üzere sanki kendi evime dönmüş gibi hissettim. Konağın avlusunda sıcak sohbet ortamı, ev sahiplerinin sıcak yaklaşımı tüm stres ve yorgunlukları unutturacak kadar güzel.  Odalara çekilince kendinizi eskisi ve yenisi çok şık bir şekilde harmanlamış  bir dünyada hissedeceksiniz. Jale hanım mın özenle hazırladığı kahvaltı ortamını çok sevdim. Sahipleri ile tanışmaktan çok memnuniyet duydum.

 

5

henüz görmedim ama bufikir kimden çıktıysa tebrik ederim..kültürümüzün unutulmaması ve tanıtılması açısından harika bir olay..süpersiniz jale  çagatay.............başarılar dilerim mehmet bozar.........

Add new comment
( 0 to 5 )

Your comment sending. Please wait.
Comment sended. Its will display after confirmed
Dear Visitor
Welcome to our Hotel Page, If you need help, please contact us via phone or the booking inquiry form. Thank you!
Other Hotels