×
Sedirli Ev Hotel
Hacı Memiş mah. 2067 sk. no.5 Alacati / Cesme / İzmir Call +90 232 716 9271 Map
Alacati Hotels
4.3 / 6 Comment
Hacı Memiş mah. 2067 sk. no.5 Alacati / Cesme / İzmir

Sedirli Ev offers homely accommodation in a traditional house featuring elegant stone walls, typical of Alaçatı. Guests will appreciate its home-made wholesome meals, served in the garden by the pool. Rooms at this hotel have been carefully decorated with attention to details, from wooden beams to local fabrics. Amenities include free Wi-Fi access, TV set and a spacious lounge area. An on-site bike rental facilitates exploring the surroundings and reach beaches on the Aegean Sea, famous for windsurfing. Alternatively it is possible to stay in and relax reading a book from the hotel’s library. Everyday, breakfast service and 5 o'clock tea with treats is offered. Staff can help plan excursions to Sesame and Tire, and book a shuttle service from Izmir Airport. Sedirli Ev hotel is an entirely smoke-free property. Free private parking is available.

Less
Read More
Rooms
Hotel Facilities
  • Garden
  • Outdoor Swimming Pool
  • Bed & Breakfast
  • Coffee-Tea Pot
  • Air Condition
  • Wireless Internet
Map - Location
More Info
Number of rooms:
8
Distance to sea:
(Alaçatı) 4KM
Distance to airport:
Adnan Menderes - 85KM
Distance to city center:
Alaçatı - 500M
Season:
1 April / 31 October
Guest Reviews
4.3 / 6 Comment
5
Alaçatı otelleri birbirine benzer yanları çok. Ama en büyük farkları işletmede konukseverlik ve ev sahipliği. Girişte havuzla birlikte oluşmuş bahçe çok şirin ve keyifli bir hava vermiş. Bunla birlikte odaları bir otel odasında ne kadar zaman geçiriyorsak o kadar rahat edebileceğimiz şekilde
5
Butik otel dahi olsa, bir otelde bu kadar rahat edeceğimi hiç düşünmemiştim. Tüm ilgileri için başta Zeynep hanım olmak üzere, Sedirli Ev çalışanlarına selamlar, sevgiler :)
4
Simsicak insanlar, huzurlu ve zevkle dosenmis bir mekan... Merkezin dibinde ama merkezden de bir o kadar uzak. Gelmeli, gormeli, hissetmeli...
4
Uzun bir tatili Alaçatı'da bu sımsıcak şirin otelde noktaladığımız için çok memnunuz. Zeynep hanım her ayrıntıyı titizlikle düşünmüş. Artık Alaçatı'da da bir adresimiz var :)
4
Çok keyifli ve huzurlu.
4
Dısarda kahvaltı yapıcam diye didinmeyin. En guzel kahvaltı burda. Her sey tazecik
Add new comment
( 0 to 5 )

Your comment sending. Please wait.
Comment sended. It will display after reviewed
Reservation
Select Room and Book
Season: 1 April / 31 October
Dear Visitor

Alaçatı’daki evinizden uzaktaki eviniz...

Other Hotels
Add to Favorites
Favorites